Şu Telefonla Oynamayı Bırak

“Oğlum, şu telefonla oynamayı bırak, kafanı kaldır da etrafına bak biraz”. Herhalde bu cümle ebeveynlar tarafından en çok kullanılan sözcük gruplarından biridir diye tahmin ediyorum. Ama ya oynamıyorsa? Ya sizin aklınıza bile gelmeyecek bir şey yapıyorsa.

Yukarıdaki resim bu bağlamda ilginç bir örnek. Arkada dünyanın en önemli tablolarından birisi olan Rembrant’ın “Gece Bekçisi” resmi asılı. Parasal değeri inanılmaz rakamlarda. Sanatsal değeri ise parayla bile ölçülemeyecek boyutlarda. Dünyadaki her çocuğun da bu resmi karşısından görmek gibi bir olanağı yok. Yukarıdaki resimde gördüğünüz çocukların böyle bir olanağı var . Ve fakat bakın ne yapıyorlar? Bütün çocuklar gibi ellerinde telefon, ya oyun oynuyorlar ya da mesajlaşıyorlar. Medeniyetin sonu herhalde.

Ne olacak teknolojiyle olan ilişkimizin sonu? Hiç birimiz birbirimize bakmayan canlılara dönüşmeye başlayacağız herhalde. Ne de olsa geleceğin yetişkinleri olan bu çocuklar şimdiden böyle yapıyorsa….

Bu şekilde düşünüyorsanız size başka bir haberim var. Eğer bu şekilde düşünüyosanız çok sığ düşünüyorsunuz demektir. Zira yukarıdaki fotoğrafı çeken gazeteci de böyle bir düşünceye sahip. Deklanşöre de o düşünceyle basıp, “medeniyetin sonu” gibi başlıklar atıp ilginç bir haber yapmaya çalışmış. Sonradan anlaşılmış ki Rijks Museum’un bir uygulaması var ve çocuklar o uygulamayı kullanarak arkalarındaki tablo hakkında bilgi almaya çalışıyorlarmış.

Demek ki neymiş; “önce ne olduğunu tam anla, sonra yorum yap”.

11 Şubat 2016
Ankara

Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s