Parkinson Hastaları İçin Süper Kaşık

Parkinson, titreme ve bu titremeyi durduramama durumudur. Yemek bile yenilemez ama şimdi bu kaşıkla bu mümkün. Uzun zamandır bir çorba içemeyen insanlar bu alet sayesinde çorba içebiliyor. Çok basit ama çok önemsediğim bir buluş.

Hayatta en korktuğum hastalık Alzheimer. Düşünsenize bin yıl yaşamışsınız ve bir halt hatırlamıyorsunuz. Dününü bile hatırlamıyorsun. Her sabah ya da her belirli zaman aralığında kim olduğunuzu bilmeden var olduğunuzu biliyorsunuz. Ne kadar zor bir durum bu. Ama zorluğu o kişiyle yaşayana, zira Alzheimer olan kişi için elbette böyle bir problem yok. Dolayısıyla bir gün Alzheimer olsam, zaten bunu bilemeyeceğim.

Bir diğer hastalıkta, Parkinson. Ellerim benim için çok önemli. Onlarla yaşıyorum. Ama senin gibi değil. Ben seramikçi ve bilgisayar hastası bir adamım. Her iki durumda da eller son derece net ve keskin olmalı. En ufak bir titreme bir seramik formu darmadağın edebileceği gibi, bilgisayarın istediğim tuşuna basıp yazımı yazamassam, hayat benim için rezil bir hale gelebilir.

Bilgisayar için sesli komutlarla olay büyük boyutta hallolabilir ama seramik yapamam bu titremeyle. En sevdiğim şeyi yani. Onu bırakın yemek yemek bile büyük kabus olur benim için. Zaten pek çok insan içinde durum aynen böyle.

Çoğu kişi ellerinin titremesi yüzünden doğru dürüst yemek yiyemiyor, bir çorba bile içemiyor. Çorba titreşimler yüzünden ağıza hiç ulaşamıyor.

Ama nehayet buna bir çözüm bulmuşlar. Akıllı bir kaşık. Adı “liftware” (http://www.liftlabsdesign.com). Çok ama çok basit fakat ne kadar da gerekli bir buluş. Akıllı kaşık aklını kullanıp, elin titremesinin etkilerini %75 oranında azaltabiliyor. Böylece kişi yıllar sonra ilk defa çorba içebiliyor. Çok basit ama çok etkili bir buluş.İşte videosu:

Bunu yıllar öncede keşfetmek mümkündü. Ama niye bu kadar geç kalındı, onu da anlamak mümkün değil.

1 Aralık 2014
Ankara, Ev

 

Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s