Birbirimize El Değil Dil Uzatıyoruz

Sosyal medya ne işe yarar, sevgili okuyucu. Hiç düşündün mü? En kaba tabir ile iletişime yarar diyeceksin cevaben, biliyorum. Ama neyi iletişiyoruz. Bi aç bak bakalım kendi sosyal medya kanallarına. Neler var? gördün mü neler var.

İşte sosyal medya böyle bir şey. Bizdeki kullanma şekli böyle işte. Çoğusu için vaz geçilmez, bir çoğu için ise sıkıcı ve zaman harcattırıcı. Bazısı içinde hem sıkıcı, hem boşa zaman harcattırıcı ama vaz geçilmez (ben).

Herkesin bir twitter hesabı var. Bakanlardan, milletvekillerine, vip lerden standart insanlara kadar. Bu hesaplarını da çoğu bir şekilde kullanıyor.

Bu durum elbette, normalde ulaşılamayacak insanları ulaşılabilir kıldı. Peki bu durumda biz ne yaptık. Onayladık, ya da küfrettik bu normalde ulaşamayacağımız kişilere. Aramız yoktur zaten bizim. Normal şartlarda küfredemediğin bir adama twitter üzerinden küfretmek söz konusu olabildi. Bundan da en çok sanatçılar nasibini alıyor malesef. E ne yapsınlar, onların arkalarında devlet yok ki.

Demokrasi getirdi bu durum denebilir elbette, zira herkes aktif olarak düşüncelerini, normalde karşılaşamayacağı insanlara iletebilmeye başladı. Ama gördük ki ortaya çıkan demokratik eleştirme hakkı kullanımı değil, daha ziyade küfretme oldu. Şimdi dönüp bakınca sosyal medya ne işe yarar diye, Küfretmeye yarıyor. Normalde karşılaşamayacağın, konuşamayacağın adama küfretmeye yarıyor. Oldu mu şimdi?

İfade özgürlüğü diyorsun, öyle mi? İçinde baskı, sindirme ve ahlak sınırlarını geçme varsa ona özgürlük denmez. Bunun adı başka.

Bi insanla dost olmak ya da düşman olmak söz konusu artık. Arası yok. Arası gelişmiş beyinlerin işi. O da herkeste yok.

Zamanla herşey yerine oturur mu okuyucu?. Belki, eğitimle ama o da ne halde belli. Bilmiyorum artık.

27 Ekim 2014
Ev, Ankara

Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s