Telefona Değil, Kendi Vücudumuza Uygulama

Neil Harbisson ilginç bir adam. Renk körü. Hem de öyle böyle değil tam bir renk körü. Hiç bir rengi görmüyor. Hayat onun için tam anlamıyla siyah beyaz. Ama renk bizim için hayati bir şey ve mutlaka bir şekilde algılanması gerek. Bu yüzden kendisine bir cihaz geliştirmiş ve kafasına takmış. Bu cihaz, renge gör ses çıkartıyor ve bu ses kemik iletimiyle Harbisson tarafından duyuluyor. Dolayısıyla cihazın önüne gelen rengi ayırt etmek mümkün oluyor. Ama bu durumu kendisi daha güzel anlatıyor, buyrun videosu (türkçe altyazılı, izlettiğim öğrencilerim bayılıyorlar bu videoya)


http://www.ted.com/talks/neil_harbisson_i_listen_to_color?language=en

Ne diyor videonun sonunda; “artık telefonlarımız için değil kendimiz için uygulama geliştirmeye başlamalıyız.Dolayısıyla hepinizi cyborg olmaya çağırıyorum.”

İlginç bir argüman değil mi? Ama nasıl olacak? Vücudumuzun her yerine bir takım araçlar yapıştırmak hatta takmamız gerekecek bu durumda. Hakikaten cyborg olmaya başlayacağız bu durumda.

Neler olabilir bunlar? Daha hızlı koşmak, güçlü olmak için exo-skeletonlar. google glass’ın gözlük değil direk lens olarak takılması (bu proje gerçektir, detaylar için link)…gb. Olabilir mi? bence mümkün hatta bu gün takip ettiğim kanallardan bir tanesinde bir şemsiye gördüm. Hava ile çalışan şemsiye. Başka bir deyişe, hava duvarı olarak çalışan, gelen yağmuru üfleyerek gönderen bir araç. 30 dakikalık gücü olan, yeniden şarj edilebilir bir alet. İlginç bir alet. Bunu biraz küçültüp kafamıza ya da kolumuza takmak mümkün olabilir diye düşündüm.

Ama ilginç olan ve Harbisson’un haklı olduğu bir noktayı da bu şemsiye sayesinde fark ettim; telefonlarımızda olan uygulamalar kuşkusuz hayatı çok kolay kılan uygulamalar ama bizi pek de basit sayabileceğim gündelik şeylerimize pek de yardımcı olmuyorlar. Mesela yağmurdan çamurdan koruyamıyorlar. Bizi daha güçlü ya da daha sağlıklı yapamıyorlar. Şimdi düşünüyorum da galiba Harbisson’un haklı olduğu bir taraf var galiba.

15 Ekim 2014
Ankara, Beytepesi

Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s