Görülebilen Işığı Emen Süper Siyah Madde (vantablack)

Görünmezlik, duyulmazlık, fark edilmezlik. İnsanlık tarafından sürekli merak edilen ve geliştirilmeye çalışılan konulardır. Gerek askeri gerek kişisel anlamda kullanım isteği çok yaygındır. Süper siyah madde de bu arayışlara yarar sağlayacak yeni bir madde olarak yapılmış.

Evrende renk yoktur, renk bizim algı sistemimizin yarattığı bir illüzyondur” desem sizce çok mu ileri gitmiş olurum? Aslında hayır çünkü işin doğrusu bu. Evrende ışık ve karanlık vardır sadece. Renk yoktur.

Gelin şunu biraz açalım. Van Gogh’un aşağıdaki kişisel portresini uzaya çıkarıp baktığınızda sağdaki gibi siyah beyaz görürsünüz.

-E oldu mu şimdi Tolga, bütün resim sanatını çökerttin.

-yok canım ne çökertmesi, daha neler…

Sadece bu resmi değil, herhangi bir nesneyi dahi uzaya çıkartıp bakarsanız onu sadece siyah beyaz görürsünüz. Bunun nedeni akılsız gözlerimiz.

İnsan, milyonlarca yıl dünya üzerinde ve atmosfer sayesinde var oldu. Gözlerimiz de bu atmosferin etkisine göre gelişti. Çeşitli dalga boylarını farklı şekilde algılamaya başladı. kırmızıyı maviyi görür olduk. Ama bu gözü alıp atmosfer dışına çıkarttığınızda aynı şekilde algılamıyor.

Nasıl oluyor bu?

Atmosfer güneşten gelen ışığı kırıyor, hızını değiştiriyor. Çok değil ama biraz. Işığın üzerine düştüğü nesne de, çoğu dalga boyunu yutuyor ama bir tanesini yutamıyor. Sadece o dalga boyunu geri yansıtıyor ki, o dalga boyu o nesnenin rengi oluyor. Mesela bir yaprak üzerine düşen 6 rengi soğuruyor ama 1 rengi yeterince soğuramıyor: yeşili. Dolayısıyla bütün nesneler bu anlamda belli dalga boylarını geri yansıtıyorlar ve bu geri yansıyanlar o nesnenin rengi oluyor.

Ya hiç bir şeyi yansıtmazlarsa ne oluyor?

Doğada böyle bir madde yok. Bütün ışığı yutup geriye hiç bir şey yansıtmayan. Aslında var: kara delikler ama orada durum başka. Doğada yok ama bilim adamları yapmış. Süper siyah madde yani vantablack, üzerine düşen bütün ışığı soğuruyor ve geriye hiç bir şey yansıtmıyor. Sadece bir karaltı olarak görüyoruz.

Kullanım alanlarını varın siz düşünün. Mesela gece yapılacak askeri bir harekat için, askerlerin böyle kamuflaj yaptığını düşünsenize, ya da bir bombarduman uçağının bu maddeden yapıldığını. Ayrıca bu maddenin çelikten bile daha dayanıklı olan nanotüplerden yapıldığını da söylemeden edemeyeceğim.

 

19 Eylül 2014
Ankara, Ev

Ekleme: 5 Mayıs 2017

İngiliz Sanatçı Anish Kapoor, Boston’da bulunan Cloud Gate isimli heykelini, kullanım haklarını aldığı vantablack ile kapladı. Bunun sonucunda pırıl pırıl olan, çevesini yansıtan bu “fasülye” artık tam tersine üzerine düşen her ışığı soğurmaya başladı. İnsanlar bu durumdan pek hoşlanmamış olabilir elbette ama sanatsal bağlamda ilginç bir düşünce olduğunu düşünüyorum.

Önce şöyleydi: cloudgate800

Şimdi ise şöyle:

cloud-gate-ventablack-lede

Dikkat edilecek olursa yukarıdaki fotoğrafla aşağıdaki fotoğraf birbirinin aynısı aslında ama aşağıdaki photoshopla değiştirilmiş. Dolayısıyla bu yanlış bir haber mi diye de araştırdım. Haber doğru ama ne hikmetse bir görsele rastlayamadım. O yüzden bu bilgiyi şüpheli bilgi olarak sunuyorum.

Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s