Bilgisayar Botları Makale Yazabilir mi?

Bilgisayarlar makale yazabilirlermiş. Hatta pek çok Amerikan gazetesi bu yönde adımlar atıp, araştırma geliştirme halindeler. Biraz emekleme halinde olan bu teknoloji, gelecek vaad ediyor. Ancak yazarlara da işsizlik vaad edecek gibi duruyor. 

“Bilgisayar insan değil ki, nasıl makale yazacak” sorusu elbette çok önemli bir soru. Hatta dahası, hangi kelimeyi hangi metafor için kullanacağını bilgisayar nereden bilecek, bunu sadece insan yapabilir. Kuşkusuz bu belirlemeler son derece doğru. Bunların hiç birini bilgisayarlar yapamaz. Hatta değil metafor cümle kurabileceklerini bile düşünmüyordum. Ama kazın ayağı hiç de öyle değilmiş.

Cümlede kuruyorlar, bilgi de ekliyorlar hatta sonuçta ortaya çıkan yazı, insan-okuyucu için gerçekten insan tarafından yazılmış gibi duruyor. Farkı anlamak gerçekten çok zor. Ancak dikkatli incelenince fark görünür bir hale geliyor. Bunu şöyle bir örnekle açıklayayım:

Bazı filmlerde, karekterlerin bazıları aslında bilgisayar yapımıdır. Standart izleyici bu durumu hiç fark etmez. Sanki gerçek bir insan oynuyormuş gibi algılar. Ama animasyonla uğraşmış kişiler bunların ancak gerçek olmadıklarını anlayabilir. Gözler derinliksiz, deri bir tuhaf, hareketlerde bir gariplik olarak görülebilir bu farklar. Bilgisayar tarafından yazılmış yazı için de durum aynen budur. Tıpkı animasyondaki karekter yüzü gibi yazıda da yazı gayet yazı. Fark, çok fazla veri içeriyor olması ve bu veriyi bir cümle içinde, algılama durumu düşünülmeden konuyor olması. Yani bilgisayar düşünce sistemiyle ekleniyor olması.

Buna iki örnek vermek istiyorum ama metinler ingilizce. Bakın bakalım hangisi robot tarafından yazılmış:

Even with an unexceptional outing for Philip Rivers, the Chargers handled the Chiefs, 37-20, at Arrowhead Stadium.

Rivers found the end zone for two touchdowns against the Chiefs on 18 of 23 passing for 209 yards and one pick. Matt Cassel went 24 of 42 with 251 yards passing, two touchdowns and three picks for the Chiefs.

Jackie Battle carried the ball 15 times for 39 yards with a touchdown in addition to four receptions for 42 yards and another touchdown. Antonio Gates caught three passes for 59 yards.

ve

Matt Cassel, Russell Wilson and Mark Sanchez have struggled, and their starting jobs are in jeopardy.

Their passes might sail high, but three NFL quarterbacks have landed far short of expectations.

Kansas City’s Matt Cassel, Seattle’s Russell Wilson, and the New York Jets’ Mark Sanchez aren’t the only starting quarterbacks who are struggling—there are several—but they’re the ones inching ever closer to the bench.

Bu kolayca hissedilmiştir eminim, zira üstteki yazı robot yazısı. Çok fazla bilgi var ve anlamak sıkıntılı. Ama tüm bilgileri içeriyor. Ancak bütün bunlardan daha önemlisi robot cümle kurabiliyor. Düşünsenize bu en zoru. Dijital bir bakış açısına, üretim mantığına sahip bir alet, sizin anlayabileceğiniz laflar yazıyor. Bu bizim için çok basit elbette ama robot için ne demek düşünemiyorum bile.

Fazla uzatmayayım, zira nasıl çalıştığı konusunda çok da detaylı bir bilgim yok. Ama önemli olan, robotların bizim dilimizi konuşmaya başlaması. Bu ilginç işte. Elbette bir insan gibi şiir yazacaklarını, ya da bir müzisyen gibi müzik besteleyebileceklerini ya da sanatla uğraşabileceklerini sanmak armutluk olur. Zira bu teknolojiyi ne kadar geliştirirseniz geliştirin, insanlaşamaz. Ama bazı unutulmaması gereken detaylar da var elbet, o da şu:

15 Temmuz 2014
Ankara, Hacettepe

Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s