E Kitap Okuma Sorunu

E kitap okuma sorunu ile ilgili geçen yıl bir yazı yazmıştım. Okunamadığını, sıkıntı yarattığını ve insanı bu mecradan tamamen vazgeçirdiğine ilişkin. Okumak isterseniz yazı için link. 

Bu günde feedly ile internette gezinirken, Wired Maganize’nin ilginç bir makalesine rastladım. Başlığı oldukça ilgi çekici idi: ”

Why the Smart Reading Device of the Future May Be … Paper

Meali şöyle:

Geleceğin akıllı okuma cihazı neden Kağıt Olabilir

İlginç bir yazı. Oldukça detaylı sayılabilecek analizler yapılmış ve bazı sonuçlara varılmış. Aklımda kalanlar şöyle:

1. Kağıt mürekkep kitap, e kitaba oranla daha ciddi bir mecra olarak değerlendirilmekteymiş insanlar tarafından. Hem yaşlılar hem de gençler için.

2. Kağıt mürekkep kitap daha akılda kalıcı imiş. Bunun da okuma hızıyla ilgisi varmış. Yavaş okunduğunda daha derin ve akılda kalıcı okumak mümkün olurmuş. Bu oldukça doğru bir durum. Ben bir süredir hızlı okuma uygulamalarını kullanıyorum. Roman hikaye gibi şeyler gayet rahat okunabiliyor hızlı okurken ama bir felsefe ya da sanat kitabı için hızlı okuma sadece gözün okuması ama akılda hiç bir şey kalmaması gibi durumlara yol açıyor bende.

3. Kağıt kitabın alışkanlıklar doğrultusunda tercih edilmesi gibi bir durumun olmadığını yazıyor yazar. İlk okul ve daha büyük çocuklarda yapılan araştırmalarda, çocuklarında daha çok ders kitabı olarak kağıt kitapları tercih ettiği görülüyormuş.

4. İnsan elinin yaptığı sayfa çevirme hareketinin, beyne ciddi birşey okuduğuna ilişkin mesaj göndermesi gibi bir durum söz konusuymuş. Oysa kayan yazılar ya da kendi kendine akan yazılarıyla e kitap, bu harekete ihtiyaç duymadığı için beyne böyle bir sinyal göndermiyormuş. Hatta buradan hareketle, internetin tamamı için (aşağı kayan yazılar olması itibari ile), beyin tarafından ciddi olarak algılanmadığına ilişkin araştırmalar söz konusuymuş. (Bizi hep facebook mahvetti zaten. 🙂  )

Aklımda kalanlar bunlar ama ilginç bir makale: okumak için link.

Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s