Evernote Çizim Eklentisi Nehayet Geldi

Evernote kullanıcısı olduğumu eski yazılarımı takip etmişliğiniz var ise bilirsiniz. Hatta onunla oldukça hastalıklı bir ilişkim olduğunu da daha önceki blog yazılarımda yazmıştım. Her iş ve her durum için evernote’u kullanıyorum. Ama mesleğim hocalık, işim sanatçılık olunca elbette kullanım tarzım ister istemez normal bir kullanıcıya göre biraz daha farklılaşıyor ve daha çok özelliğe ihtiyaç duyuyorum.

İhtiyaç duyduğum özelliklerin en başında çizim isteği durur. Öyle ki, tasarımlarımı evernote’da açtığım eskiz defterinde tutma ihtiyacım var. Bu maksatla yaptığım iki şey vardır. Bunlardan bir tanesi çizimi kağıtta yapıp fotoğrafını çekerek deftere atmak, ikincisi ise direkt olarak cihazın üzerinde başka bir uygulama aracı ile çizerek (infinite painter) çizerek evernote’a atmaktır. Böylece resim ya da eskiz defteri olayını da çözmüş oluyorum. Ancak bu gün evernote bir güncelleme yayınladı.

Evernote güncelleme yayınlayınca hiç kaçırmam ve yüklerim. Bu gün ki güncelleme ile çizim desteği geldi. Artık yeni not açtığınızda resim ekle, ses ekle gibi seçeneklerin dışında bir de çizim yap özelliği geldi. Hemen incelemeye aldım tabi. Tek bir kalem birkaç renk ve çizdiğim kalemin basıncını hissetmeyen bir çizim tablosu önüme geldi. Her çizgi aynı kalınlıkta ve ana renklerde olacak şekilde bir çizim özelliği karşıma çıktı.

Benim için yeterli olmaktan çok uzakta olsa da bir kimyacının yada bir mühendisin çizim yapabilmesi için yeterli bir araç. Basit diagram çizimi yapılabilir demek de yanlış olmayacaktır bu anlamda. Ya da bir öğrencinin çizerek not alması gerekirse gayet iyi bir araç olarak görünüyor.

Bu tip uygulamalar elbette piyasada var. Mesela bir zamanların önemli ismi Bamboo Paper gibi. Ama evernote bu yeni güncellemesiyle Bamboo Paper’ı kendi sisteminin içine dahil etmiş gibi görünüyor. Dolayısıyla da Bamboo Paper zaten yok olmaya başlamış ve bu hamleyle de artık tamamen kullanılmaz durumu gelmiştir demek hiç de yanlış olmaz.

Artık basit bir çizim için normal bir evernote kullanmak yeterli olacaktır. Ama sanatla uğraşan kişiler için halen çoook zayıftır. Aşağıdaki soldaki çizim evernote çizimi, sağdaki ise infinite painter çizimi.

Sent from Evernote.
Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s