180 Derece Film İzlemek İster misiniz?

180 derece film izlemek ister misiniz? Ben şahsen bir test etmek isterim doğrusu ama gene de filmi bozacağına eminim. Çünkü her yeni görüntüleme teknolojisi film izleme keyfine yeni bir şeyler katma vaadiyle ortaya çıkıyor. Ama ortaya çıkan şey çok da bir nane olmuyor. Bunun da aynı tür etkiler yapacağını sanıyorum. Ama gene de merak etmiyor değilim doğrusu.

Görüntüleme teknolojileri gün geçmiyor ki yeni bir numara ile ortaya çıkmasın. Her biri de birbirinden ilginç numaralar oluyor.

İlk tanıştığım ve bu günde hala devam eden 3D teknolojileri. Kırmızı yeşil kağıt gözlükleri takıp film izlediğimizi ve bu görüntü karşısında ne kadar hayrete düştüğümüzü çok iyi hatırlarım. Ama izlediğim şeyi hiç hatırlamıyorum. Sadece göz ağrısını hatırlıyorum filmden sonra. Bu stereoscopic görüntü teknolojisi olarak adlandırılır.

Sonrasında polarizasyona dayalı Real 3D gibi teknolojilerle daha ileri gitmeye başlayan görüntü teknolojisi “Avatar” ile ortaya çıkmıştı. Bayağı etkili bir görüntü teknolojisi idi. Oldukça derinlikli görüntüler yakalamak mümkün oluyordu. Millette bayıldı buna ve televizyonlarda bile bu teknoloji kullanılır oldu. Bu ve buna benzer teknolojiler her daim ortaya çıkıyor.

Ancak bence hiç de olumlu sonuçlar veren bir teknoloji olarak gözükmüyor bana sinema anlamında. Filmin yapısını bozuyor. Zaten bu yüzden hiç bir zaman 3D teknolojisine sahip bir tv almayı düşünmüyorum. Ne zaman işe yarar derseniz, belgesel gibi şeyler için çok yararlı olabilir bu teknolojiler. Ama genede ben izlediğim bir görüntüde kendi doğal derinliği dışında başka bir yapay derinlik istediğimi söyleyemem.

Şimdi gelelim konuya: Danfung Dennis isimli bir fotoğrafçı, Condition One isimli bir şirket kurmuş. Bu şirket, görüntü teknolojisi ile ilgili elbette. Kendisi de savaş fotoğrafçısı olan Dennis, amacını; fotoğrafı çekilen karenin, yanını yöresini de fotoğrafın içine dahil ederek, olaya tanıklık düzeyini arttırmayı hedefliyor gibi gözüküyor. Bunu göze takılan bir aparatla, kafayı sağa sola döndürerek fotoğrafın her tarafını görme teknolojisi gibi tanımlayabiliriz. Aynı şey tabletlerde de mümkün; tableti sağa sola kaydırarak çekilen fotoğrafın sağını solunu görmek de mümkün olmuş. Şimdi buraya kadar yeni birşey yok, zira bunu yapabilen hatta 360×360 derece, fotoğrafın her yanını gösterebilen basit web yazılımları, emlakçılar tarafından uzundur kullanılmakta. Ama yeni olan, hareketli görüntüyü de aynı şekilde izleyebilmek, hatta bir sinema filmini de bu şekilde izleyebilmek.

Bunda da yeni bir şey yok diyebilirsiniz. Bence de yok zira artık zamanı geçen IMAX teknolojisi de bunu yapıyordu zaten. Ama burada yeni olan, herhangi bir sinema perdesinin olmaması ve aynı zamanda kullanıcıyla karşılıklı ilişkili (interaktif) olması. Başka bir deyişle, kafayı çevridiğinizde filmin kahramanlarının yanını yöresini de görmek, nasıl bir mekan içinde bu diyaloğun geçtiğini anlamak mümkün oluyor. Hem IMAX gibi çok güçlü projektörlere ihtiyacı yok hem de perdeye ya da kubbeye. Bir başka yararı da, mesela çocuğunuzun fotoğraflarını salt bir kadraj olarak saklamak yerine, çevresindeki herşeyle akışkan bir video olarak saklama imkanı veriyor. Güzel bir teknoloji. Aşağıdaki videoyu izlediğinizde daha net anlayabileceksiniz.

Bu video ise interaktif bir video. Mouse ile sahneyi sağa sola hareket ettirebilirsiniz. Bu etkinin bir belgesel için ne kadar ilginç olabileceğini ya da bir bilim kurgu film için nasıl bir etki yaratabileceğini hayal ederseniz, ne demek istediğimi anlarsınız. Yalnız, bu videoyu yazının içine gömemiyorum zira oynatıcısı flash player yada html 5 değil. Linke tıklayarak gidip bakmanız gerekiyor. Link.

Sent from Evernote.
Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s