Bilgisayardaki Büyük Veri Yığınları ile Nasıl Başa Çıkılır: Taglemek

[dc]B[/dc]ilgisayarlarımız ve hatta telefonlarımız bir bilgi çöplüğü halinde. İçinde uzun yıllardır duran pek çok dosya var ki, çoğumuz bu dosyaların içinde ne olduğunu bile unutmuş vaziyetteyiz. Bunlar o kadar çok birikmiş ki, artık içimizden el sürmek bile gelmiyor, “bir ara bir boşlukta bakarım, ayıklarım” diyoruz ama o boşluk hiç gelmiyor. Dosyalar veriler yığıldıkça yığılıyor. Hatta hard disklere sığmıyor ki gidip dış hard diskler alıyoruz ya da online servisler kullanmaya başlıyoruz. Verilerimizi buralara atmaya başlıyoruz. İyi de bunun sonu ne olacak. Bilgisayarlarımıza ve hatta internete bile sığamıyoruz.

Şu an bu blog yazısını yazdığım bilgisayar ev bilgisayarım. Evde kullandığım 3. bilgisayarım olduğunu sanıyorum. İçinde ilk bilgisayarımdan bile veriler duruyor. Şimdi o dosyalara bakınca ne olduklarını bile hatırlayamıyorum. Şimdi bir de oğlum Çınar durumu, video ve fotolarıyla birikmeye başladı ki, artık hiç bir şeye sığılamaz oldu. Dış hard diskim %75 oranında dolu. Ne olacak bunun sonu hiç bilemiyorum doğrusu. Her gün ekstra veri bilgisayarıma yığılmaya devam ediyor.

Sadece bu kadar mı? Elbette değil. Kullandığım internet servisleri ve sosyal medya veri depolarında da bir yığın bir şey var. Hepsi son derece karmaşık bir halde. İstenen veriye ulaşmak neredeyse imkansız. Tek düzenli şeyim var ki o da defterim. Kendisi evernote. Yazılarım, fotolarım ve aklınıza gelecek çoğu şey onun içinde ve düzenli. Arayınca bulunabiliyor. Neden düzenli derseniz, her konu üzerine defter olması ve her defterin içindeki her yazı taglenmiş olması bunun başlıca sebebi. Ama aynı durum bilgisayarın için böyle değil. Documents dosyası arap saçı. Müzik dosyası öyle. Hele hele resimler dosyası en felaket olanı. Hepsi dosyalanmış vaziyette ama gene de o kadar çoklar ki, arama-bulma yapmak mümkün değil. Nedeni ise tag kullanmıyor olmam. (evernote ve blogum öncesinde kullanmak hiç aklıma gelmedi ki).

Nedir bunun çaresi diyecek olursanız, “tag kullanmak lazım” derim. “Ama binlerce fotoğraf, bir yığın belge, oturup taglemeye başlayıp da bitirmek çok uzun zaman alır ve hatta uğraşılmaz bile.” diyebilirsiniz. E doğru ama oturup tek tek taglemek gibi bir durum yok. Birden çok aynı tür dosya seçip, özelliklerinden topluca taglemek olası. Böylece pek de zaman alacağa benzemeyen bir durum var.

İyi de taglesek de nasıl aratacağız, nasıl bulacağız. Kolay. Windowsun kendi arama fonksiyonu gayet başarılı. Bunun içi başlat düğmesine tıklıyorsunuz ve en altta açılan “ara” bölgesine “Tags: xxxx” şeklinde aradığınız tagi yazıyorsunuz. Bilgisayar size aradığınız dosyayı buluyor. Ama altta çıkan “daha fazla sonuç göster’e tıklarsanız, bütün dosyalar, küçük resimlerle karşınıza geliyor. Mesela “Tags: Çınar” dersem, oğlumun Çınar olarak taglenmiş her dosya karşıma gelecektir. Ama “Tags: Çınar, Banyo” dersem, karşıma sadece Çınar tagini taşıyan ama “banyo” tagi de olan resimler gelecektir.

Böylece şu çok açıkki, oturup her dosyamızı, belgemizi akıllıca bir biçimde taglersek sonradan bulmak çok kolay olacak. Siz de deneyin görün. Şu belgeyi nereye koydum, bu yazı nerede sorularınız uçup gider. Ayrıca Google drive gibi, online drive’larda bulunan belgeler de taglendiğinde, windows onları da bulabilir. Ne de olsa, google drive ve benzerleri, bilgisayarda off line bir dosya açıyorlar. Windows ta orayı pek ala tarayabilir. Demekki veri yığınıyla uğraşmanın en güzel yolu taglemek.

Sent from Evernote.
Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s