Podcast

podcast_logo2Günümüz yaşam koşulları ve bunun yol açtığı hız, malesef okuma durumunu çok büyük oranda düşürmekte. Çünkü artık, pek çoğumuzun oturup, konsantre olup okuması, bunun için zaman ayırması, hatta bütün bunları başarıp ta okumaya başladığında, çevresel etkiler yüzünden okuma konsantrasyonunu devam ettirmesi çok zor. İnternetin ve sosyal medyanın da durumunu düşünecek olursak, okuma alışkanlığı artık çok büyük oranda değişime uğramakta.

Ben 74 doğumluyum. Televizyonun siyah beyaz olduğunu, daha sonra günde 4 saat renkli yayın yaparak renkli hayata geçiş yapıp, çok sonraları gün boyu renkli yayına başladığını bilen bir kuşaktanım. Kitap için, kitapçıya gidip, kitap alınıp, çok da çevresel etkiler yüzünden konsantrasyon bozulmadan okuma durumu yaşamış olan bir kuşaktanım. Radyo da hayatımda çok yer edinmiştir bu dönemlerde. Özellikle TRT 1 radyosunun, çocuk kuşakları ve radyo oyunlarını (tiyatrosu) zevkle dinlemiş, bu gün bile hala hatırlarım. Hala da o radyo oyunlarının hissini ararım. Görüntü olmadığı için, hayal gücünü kullanmayı sağlamasıyla benim için çok önemlidir radyo tiyatrosu.

Günümüzde ise artık herşey dijital halde ve dijital ortamda. Radyolar da böyle. Pek çoğumuz, radyoyu internetten dinler olduk. Bu çok da avantajlı oldu aslında. Çünkü radyoda yayınlanan programlar, artık MP3 formatında kayıt altına alınmaya ve bambaşka bir zamanda da dinlenmek için internette hazır bulunmakta.

Ancak, internette bulunan radyo programları, büyük oranda, standart müzik yayını olmakla beraber, yeni yeni ve BBC’nin öncülüğünde, belgesel nitelikli yayınlara dönüşmekte ki, bu sayede artık istediğimiz zaman bu programları cep telefonumuza indirebilmekte ve günümüzün tüm dünyada sorunu olan, trafik sıkışıklığı ve eve 1 saati aşkın sürede varabilme sürecimizde bize keyifli dakikalar yaşatabilmekte, yeni birşeyler katabilmekte. Ben de bunu büyük bir zevkle kullanan birisiyim. Özellikle Ankara denen İstanbul trafiğine sahip, 20 kilometrenin 1 saatte alınabildiği bu şehirde. Arabama telefonumu bağlayarak yapıyorum bu işi.

Özellikle takip ettiğim kanal ise BBC. Bu adamlar belgesel konusunda gerçekten çok başarılılar. Ancak teknik altyapıları biraz sorunlu. Bu yüzden, BBC Özel Dosyalar bölümüne web tarayıcısından erişmek ve oradaki “dinle” butonunu kullanmak gerekiyor. Link… Bu da araba kullanırken sorun olabiliyor. Hatta hiç çalıştırılamayabiliyor.  Ancak burada çok keyifli programlar var. Bir göz atmanızı ve dinlemenizi tavsiye ederim. BBC benim bildiğim en ilginç türkçe kanal ama yabancı diliniz varsa, her zamanki gibi dünya parmaklarınızın ucunda. Çok çeşitli kanallar var. Mesela itunes. Bilgisayarınıza indirirseniz, pek çok podcaste ulaşma imkanınız oluyor. Bunun gibi pek çok örnek var. Zamanım olduğunda bu yazıya eklerim.

Ancak demem o ki, günümüz insanı için okumak gerçekten çok zor. Ama dinlemek ve izlemek çok kolay. Bu durum, hız olgusu ile alakalı. Kitap, içinde yaşadığımız zaman diliminde hala en etkili yazı ve bilgi kaynağı olmayı sürdürmekte ama bunun alternatif durumları da artık eskisine nazaran çok daha revaçta. Mesela, bloglar. İnsanlar kitap okumak kadar, blog okumaya başladılar. Dolayısıyla, pıtrak gibi bir yığın blog türedi. Bunların pek çoğu ilk heyecan durumu yüzünden atıl kaldı ve yürümedi ama bir kısmı devam etti.

Blog yazıları 500 kelime ya da 1000 kelime arasında olur. Okunması kolaydır. Google’da bulunması kolaydır. Kişiseldir ve özgürce yayın yapılan bir alandır. Ancak hız olgusu bunları da etkiliyor malesef. İnsanlar, uzun blog yazılarını okumamaya başladı. Ben de kendi bloğum için aynı şeyi düşünüyorum. Okuma olgusu içinde yaşadığımız çağda biraz geri gitmeye başladı diye düşünüyorum.  Yeni durumlar ortaya konmalı diye düşünüyorum. Bunlardan bir tanesi de bloğu, podcast haline dönüştürmek. Yani sesli hale dönüştürmek. Böylece daha rahat bir blog durumuna ulaşabiliriz diye düşünüyorum. Nasıl yapılır hala bilemiyorum ama ilgimi çekmiyor değil. Kim bilir belki de bir sonraki yazım ses olarak karşınıza çıkar.

Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s