Kağıt İsrafının Önüne Geçmek İçin Teknoloji

Kağıt kullanmak halen genel bir hal olsa da, teknolojik durumlar artık bu israfın önüne geçebilmeli. Ama malesef pek de olamıyor gibi görünüyor. Hala deli gibi kağıt kullanmaya, kağıt için orman kesmeye devam ediyoruz. İçinde yaşadığımız çağ için bence yüz karası bir durum.

21.yy içinde yaşıyoruz. Tonla teknolojik aygıt söz konusu. Bütün bu aygıtları doğru dürüst kullansak, kağıt kullanımına ve orman katliamına bir dur diyebiliriz. Ama gel gör ki işler böyle yürümüyor. Tanık olduğum durumları anlatayım:

sony_ereader

Kitap, gazete ve dergiler. Bunların artık kağıt üzerinde olması için hiç bir sebep yok ama hala bu nesneler büyük oranda kağıt üzerinde. Baskı maliyetleri, mürekkepler, dağıtım kanalları falan derken tonla kaynak kullanılıyor ve kağıt israf ediliyor. Ertesi günde okunan gazete çöpe atılıyor. Ben buna hiç taraftar değilim. Kitap okumak için artık, e-readerlar var. Bunlar standart bir kitap okuma tecrübesini aynen yaşatabilme kapasitesine sahipler. Sayfaları döndürülerek okunabiliyor, az enerji yiyor, tonla kitabı yanınızda taşımanıza gerek kalmadan, bu aletin hafızasının içinde heryere götürebiliyorsunuz. Gazetenizi, derginizi de bu aletle okuyabiliyorsunuz. İnternete bağlanıp yeni kitap, dergi, gazete alabiliyorsunuz. O halde neden bu aletler kullanılmıyor? Sanıyorum alışkanlıklar…

Bu durum biraz tutuculuktan kaynaklanıyor aslında ki ben de anlamıyor değilim bu durumu. Ben, dijital teknoloji kullanmayan bir kuşakla, bu mecreda her türlü numarayı yapabilen bir kuşağın arasında doğmuş bir kuşaktanım. Gazete ya da kitap kokusu nedir, sayfa çevirme zevki nasıldır, haşır huşur gazeteyi alayım da kocaman açıp okuyayım bir pazar günü zevkini bilirim. Ama aynı kaynakları dijital alanda kullanmanın zevkini de alan birisiyim. Başka bir deyişle Televizyonu siyah beyaz da gördüm, renkli de gördüm. İkisinin keyfini de bilirim. Ama şu an medya patronları olan kuşak, bahsettiğim, teknoloji ile arası çok da sıcak olmayan bir kuşak. Yani en azından memleketimde öyle. Dolayısıyla, e okuyuculuk pek gelişemiyor. Aletleri alsak bile içinde okuyacak kitapları bulmak bir sıkıntı. Bu yüzden hala gidip mürekkep kağıt bir kitap almak cazip. Ama bu durum böyle olmamalı. Zira, Amazon artık e kitapları, normal kitaplardan daha çok satıyor. Bizim medya patronları da bunu fark etmeli. Ama sanıyorum sıkıntı; hem teknolojiden uzaklık hem de korsan korkusu ki bu ikincisi bir gerçek…

İçinde bulunduğum akademik dünya da aynı durumda. Hala kağıt harcıyoruz.  Resmi yazışmaları kağıt üzerinde yapıyoruz. Aslında çok gereksiz bir mali külfet ve çözümü de çok kolay.

Ben üniversiteye girdiğimde, yazışmalar daktilo ile yapılıyordu. Bölüm, bir istek ya da bir yazışmaya cevabı daktilo ile yazıyordu, bir görevliyle dekanlığa gönderiyor ve bitiyordu. Hem kolaydı, hem de pratik. Şimdi ise elektronik bir mecra dahil oldu ama işimizi kolaylaştırmadığı gibi hem işi uzattı hem de hala kağıt israfı devam ediyor. Artık resmi yazışmalar, içinde olduğum kurumda, hem kağıt üzerinde, hem de elektronik ortamda geliyor. Bu yazışmalara cevap vermek için, hem kağıt hem de elektrik harcamaya başladık. Olay şu; bir resmi yazı geliyor, hem dijital geliyor hem de kağıt üzerinde. Biz de bu yazışmaya oturup, bilgisayar üzerinden cevap veriyoruz ama bir de kağıt üzerine çıktı alıp, ıslak imza atıyoruz. Çünkü ıslak imza olmadan evraki işleme sokulmuyor. Oysa, dijital imzalar var. Bunlar kullanılsa, kağıt kullanımını tamamen devreden çıkartmak mümkün. Özel şirketler böyle çalışıyor ve kağıda para vermiyorlar. Ya da dijital imzalı e posta sistemleri var. E imza kanunu var. Bunların da devreye alınması ve bu şekilde ciddi tasarruflar etmek mümkün: hem parasal anlamda hem de çevre anlamında.

Kağıdın kullanılmasının gereksiz olduğu ama halen kullanıldığı bir dolu alan var. Ama her birini saysam sıkıcı olacağım için sonuca geleyim:

İçinde yaşadığımız çağ, kimilerine göre, dijital iletişim çağı. Bu çağ içinde bilginin paylaşımı da son derece hızlı ve kendine özgü aletlerle söz konusu oluyor. Bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları…vs. Bu aletler kağıt kullanmıyor. Elektrik kullanıyor. Oysa kağıtlar hem elektrik kullanıyor, hem doğayı kirletiyor hem de ormanları tüketiyor. Artık kağıdı kullanmayı toptan bırakmak, gelecek nesiller için bir gereklilik. Ancak kimileri de bana şu soruyu sorabilir: “Google da basit bir arama yapınca bile harcanan enerji, çok büyük oranda karbon salınımına sebep oluyor, belki de kağıt organik olduğu için bozulup zarar yaratmazken, karbon daha fazla zarar veriyor.” diyebilirsiniz” ki çok da haklısınız. Ama bunu da başka bir yazıda ele alırım artık…

Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s