Trafige Çıkmadan Trafik Yoğunluğunu Görmek

image

Biz Ankaralılar için trafik tıpkı İstanbullular kadar büyük bir sorundur. İstanbul’un yarısı kadar olan bu şehirde trafiğin bu kadar sorun olması, büyük oranda, raylı sistemlerin bir türlü faaliyete geçememesi olduğu kadar, bir yerden bir yere gitmenin tek bir yolu olması dolayısıyladır. Ama çözümü var.

Bir kaç dakika önce tam okuldan çıkacakken, facebookda, bir dolu sersenişe rastladım. Nedir diye biraz eşeleyince herkesin Eskişehir yolunda mahsur kaldığını, trafiğin ilerlemediğini anladım ki, iyi ki yola çıkmamışım.

Eskişehir yolu, bütün üniversiteleri ve bunun dışında da büyük alışveriş merkezlerinin yer aldığı bir yoldur. Normal zamanda bile tıkalı sayılabilir. Ama bir de tıkandığında, 20 dakikalık yolu, 1.5 saatte bile alamassınız. Motoru durdurup olduğunuz yerde benzin harcamadan bekleme şansınız da yoktur çünkü trafik adım adım akar. 10 dakikada 1 adım şeklinde.

Başka ülkelerde navigasyon sistemleri bu durumun önüne geçilmekte. Mesela Kore’ye gittiğimizde her arabada mutlaka bir navigasyonun olduğunu görüp sormuştum. Hatta Koreliler gidecekleri yeri çok da iyi bilmelerine rağmen, gene de navigasyon cihazlarına gidecekleri yeri yazdıklarına şahit olmuştum. Nedeni şu imiş: ülkdeki navigasyonlar trafik yoğunluğuna göre alternatif rotalar çizip, insanları bir noktaya yığmadan, trafiği sıkıştırmadan seyahat olanağı tanıyormuş. Bildiğim kadarıyla her navigasyon cihazının böyle bir özelliği vardır. Ama bunun için, trafiğin nerede yoğun olduğu bilgisini alması ve işlemesi gerekir. Bunu yapan merkezi bir sistem de olması lazım. Çoğu ülkede vardır bu ama bu şehirde böyle birşey yok. Dolaysıyla, insanlar yola çıkıyor, sıkışıksa trafik bekliyor ya da şanslarına güvenip alternatif rotalar izlemeye çalışıyorlar. Sonuç tam bir keşmekeş. Ama bir çaresi var.

Yandex maps. Yandex’in trafik sistemi ankarada çalışıyor. Google maps’in yapmadığını yandex maps yapıyor.  Neresi yoğun neresi akıcı yola çıkmadan önce görebiliyorsunuz. Ona göre yola çıkabiliyor ya da bekliyorsunuz. Alternatif yolları görebiliyorsunuz. Android uygulaması da var ki, orada GPS desteği de sunuluyor.  İnternet adresi şu: link…. Android uygulaması için de adres şu: link..

Trafikte bunalmak istemeyenlere duyurulur…

Güncelleme: Yandex.navigasyon da çıktı. Google Play de var. (13. ekim 2013)

Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s