Apple Samsung Savaşının Sonuçları

image

Apple ve samsung arasındaki kopyacılık davası uzundur bizim medyamızda olmasa da yabancı medyanın dilinde. Aslında yüzyılın en önemli ticari davalarından birisi de sayılabilir. Sorun ise Samsung’un Apple’ı taklit etmesi. Davayı apple kazandı ama kişisel olarak çok saçma bir durum olduğunu düşünüyorum….

Önce bilmeyenlere kısa bir bilgilendirme yapayım. Apple bir Amerikan devidir. Samsung ise Kore. Apple ilk yazılım ve donanım firmasıdır. Aralarındaki rekabet  ise akıllı cep telefonlarının ortaya çıkışı ve iyi bir pazar oluşu sebebiyle çok fazladır. Apple akıllı telefonlarda kullanılan pek çok şeyin kendi icadı olduğunu, samsung’un bunu taklit ettiğini söylüyor.

Akıllı telefon (smart phone) nedir? Akıllı telefon en temelde içinde yazılım olan ve kullanıcı tarafından yeni yazılımlar yüklenebilen telefonlara denir. Daha anlaşlır şekilde söyleyecek olursam; pahallı telefonlara denir. Hangi yazılımlar bunlar?

Dünyada 4 tane telefon ana yazılımı vardır. Bunlar Apple’ın geliştirdiği İOS (iphone operating system), google’ın geliştiştirdiği android, windows’un windows mobile sistemi ve nokianın çaresiz symbianı. İOS elbette iphone’larda kullanılıyor. Android samsung, htc gibi pek çok telefon üreticisi tarafından kullanılıyor. Windows mobile ise çok fazla cihazda kullanılmıyor ama söylentiye göre nokia kullanmaya başlayacakmış. Bunlar ana yazılımlar. Bir de bu ana yazılımlara eklenen ve kullanıcı seçimi doğrultusunda indirilen yazılımlar var ki bunlara uygulama deniliyor. Bu uygulamalar telefonu zenginleştiriyor.

Uygulamalar çok önemli. Uygulamalardan ne indirirseniz telefonunuz o oluyor. Mesela, bir resim yapma uygulaması indiriyorsunuz, telefonunuz resim defteriniz oluyor, kitap okuma uygulaması indiriyorsunuz, alet e-reader oluyor. Bu uygulamalar o kadar çok ki, ucu bucağı yok. Size bir örnek vereyim: şu an Bodrum’dan yazıyorum bu yazıyı. Burada sivrisinekler çok. Açık havada öyle rahat rahat oturup duramazsınız, yer bitirirler adamı. Ama ben telefonuma ultrasonik bir sinek kovucu uygulaması yükledim. Açıkta oturduğumda açıyorum uygulamayı, tüm sivriler vınn… Köpeklerin de merak konusu oldum bu sayede. Ultrasonik sesleri onlarda duyabiliyor ne de olsa. İşte uygulamalar böylesine zengin bir dünya. Ve cep telefonları içinde neredeyse ölüm kalım derecesinde önemli. Mesela buna yeterince önem vermeyen nokia batmak üzere

Cep telefonlarının küçük birer bilgisayara dönüştüğü bir çağda yaşıyoruz artık. Benim hep hayalini kurduğum bir durum aslında bu. Bi başka hayalimde var ki google onun peşinde. Gözümün önüne ya da retinaya ekranı yansıtabilen giyilebilir bir bilgisayar.

İşte böyle bir çağda, iki elektronik devi birbirine girmiş vaziyette. Apple ve Samsung.  Apple ürünleri ve buluşlarının kopyalandığı söylemiyle Samsung’a dava açtı. Çoğu kişi davanın sonucunu bekliyordu. Zira telefon kullanma şeklimizi değiştirmeye gebe bir durum ortaya çıkacaktı.

Apple’ın söylemi şuydu: tasarımda: kenarı yuvarlaklaştırılmış dikdörtgen kasalı, en alt ortada tek bir fiziki düğmesi olan, dokunmatik ekran üzerinde kare ikonlara tıklayarak çalışan herşey apple’ın buluşudur, başka firmalar kullanamaz. Bir yere kadar haklılar zira kimi telefonlarla iphone u yan yana koyduğunuzda şark kurnazı tasarımları ile aynen iphone gibi gözüküyor. Buraya kadar tamam ama kare ikonları olan, dokunmatik özellikli kısmı biraz yanlış. Düşünsenize, bu dört tekeri olan, karoseri olan herşey arabaysa, o  zaman araba Henry Ford’un buluşu olup, dünyada üretilen her araba için telif istemeleri gerekirdi. Ama mahkeme Apple’a hak verdi.

Sadece o kadarla da kalınmadı. Hani telefonda fotoğraflara bakarken büyütüp küçültmek için resmin üzerinde iki parmağımızı açıyoruz ya. Onun da bir Apple buluşu olduğuna hükmetti. E şimdi ne olacak?. Resim büyütüp küçültmek için çok pratik bir hareketti bu ve yerine geçecek daha pratik bir hareket düşünemiyorum doğrusu. Ayrıca bir el hareketinin patenti olur mu? Bu da tartışılması gereken bir konu aslında.  Eğer tonla para verip aldığınız bu telefonlardan bu basit ve pratik şeyler çıkarsa, o alet odundan farksız bir hale gelir. Tıpkı pili bitmiş bir telofonun tanımsız bir nesneye dönüşmesi gibi…

Olayın bir başka tarafı da var: Google. Google ürettiği ve geliştirdiği android sistemiyle ortalığı kasıp kavuruyordu. Ama telefon üretmiyordu. Samsung da bu sistemi telefonlarında kullanıyordu ve bu sayede çok yaygınlaştı. Uygulama geliştiriciler de android çekirdek sistemine göre yüz binlerce uygulama geliştirmişlerdi. Şimdi pek çok pratik özellik olamayacağına göre android ne olacak ya da android yüklü telefonlar ne olacak.  Ufak tefek sinyaller yakaldım bu konuda.

Samsung, windows 8 (mobile) yüklü bir telefon ortaya çıkarttı. Çaresizlik ve baskıdan olabilir elbette bu hamle ama devamı gelirse yani eğer samsung windows kullanmaya başlarsa, android küçük bir yaşam süresi sonunda ölebilir. Tıpkı google’ın pek çok diğer ürünü gibi. Google’ın böyle bir kaderi var malesef. Arama motoru olarak alternatifi yok ama diğer yaptığı atakların çoğu hep elinde patlıyor.

Ancak bu kadarla da kalınmayacağını biliyorum. Ne demişti Jobs? “Servetimin her kuruşunu android’i yok etmek için kullanacağım”. Şimdi ardılları devam ediyor. Anladığım kadarıyla bu dava sadece bir başlangıç. Eğer android çok zekice şeylerle ortaya çıkmassa ve samsung ondan vaz geçerse, artık yavaş yavaş helvasını yemeye başlayabiliriz gibi geliyor.

Peki tonla para verdiğimiz android telefonlarımız odundan farksız hale mi gelecek? Ama bu benim hatam değil ki. Gerekirse paramı almak için dava bile açarım Samsung’a. Ama sanıyorum bu olmayacak. Çünkü artık Samsung ya da google çok daha inovatif olacaktır. Bu durumda belki de biz android kullanıcıları çok renkli zamanlar yaşarız. Bekleyip görelim…

Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s