En Değerli Şirketler Hep Yazılım Şirketleri

image

Dünyanın günümüze kadar en büyük şirketleri gördüğüm kadarıyla yazılım şirketleri. En hızlı büyüyen şirketleri de yazılım şirketleri. Herhalde nesnel ya da fiziki bir şey üretmiyor olmaları, ürettiklerinin dijital yolla kayıpsız kopyalanabiliyor olması ve tabi bunun üzerine bir de reklam-pazarlama ağlarını iyi kullanıyor olmaları, onları ister istemez çok hızlı bir şekilde büyütüyor.

Geçtiğimiz on yılın en büyük ve en hızlı büyüyen şirketi Microsoft idi. Şirketin piyasa değeri yanlış hatırlamıyorsam 620 milyon $. Bu, tarihteki en büyük piyasa değeri bir şirket için. Nasıl oldu bu?

Bilgisayarın çok işlevselliği satış patlaması ile sonuçlandı. Pek çok büyük firma daha akıllı otomasyona geçmek için bilgisayar kullanımına önem verdi. Dolayısıyla büyük firmalar yüklü bilgisayar alımları yaptı ve bunun sonucu olarak, intel gibi hardware devleri ortaya çıktı. Ama satışlar bu güne göre sınırlıydı çünkü ev kullanıcısına ulaşmıyor, kişisel kullanım pek de mümkün olmuyordu. Elbette fiyatlar zaman içinde düştü ama bilgisayar kullanmak genede sıradan bir insan için hiç kolay değildi zira, bırakın kullanıcı dostu arayüz olayını, arayüz bile yoktu.

İşte bu boşluğu Gates ve Jobs doldurdu. Ve zengin oldular. Ne zaman standart insanın rahatlıkla kullanacağı bir arayüz ortaya çıktı( windows ve OS) bilgisayar kullanımı standart insanlara açıldı. İşte o zamandan beri insanlar bilgisayar almakta ama onu kullanacak arayüze yani işletim sistemine de ücret ödemeye başladılar. İşte Gates’i zengin eden buydu. Böylece windows çok kısa bir zamanda tarihin en değerli şirketi oldu.

Bugün ise bir başka şirket bu rekoru geçerek tarihin en değerli şirketi oldu. Apple. Windows ile aynı zamanlardan beri var olan şirket, içinde bulunduğumuz on yılın ve tarihin en değerli şirketi oldu. Değeri: 623 milyon $. Bu büyüklük apple için muazzam. Peki bu başarı nasıl yakalandı.

Apple’ın başarısı büyük oranda macler dayanmıyor, daha ziyade iphone, ipad ve bunlara yüklenen uygulamalar sayesinde bilişim olayının yönünü değiştirmesine dayanıyor.  Apple bilgisayar dışında ürettikleri aletlere gündemde olan bir bilişim firması. Ve en büyük olayıda iphone. Devrimsel bir buluş olan iphone ve hemen arkasından gelen ipad ile bilgisayar ve laptop çağı kapandı diyebiliriz. Öyleki ben dahil çoğu kişi artık akıllı telefonlar sayesine bilgisayarlarımızı film izlemek dışında açmaz olduk. (Film izlemek için büyük monitör gerekliliği var elbette, küçük cep telefonu ekranında hiç zevkli olmuyor). İşte bu değişim Apple’ı zirve yaptı.

Dolayısıyla bilişim sektörünün ne kadar güçlü olduğu belli. Bu durumda çocukları bilişime yönlendirmek hala çok akllıca.

Eskiden windows varken, herhalde bunun yerine geçecek bir program olmayacak diye düşünürdüm. Ama öyle olmadı. Bilgisayarınız varsa elbette windows ama artık kim bilgisayar kullanıyor ki….

Artık akıllı telefonlar gibi cebe sığan ve bilgisayarlarla yaptıklarımızın daha ötesindeki şeyleri yapan aletler kullanıyoruz. Bu aletleri kullanmakta çok akıllıca. Mesela GPS desteği çok önemli, fotoğraf çekebilmeleri ve en önemlisi cepte taşınabiliyor olmaları bir harika. Herkesinde ihtiyacı var bunlara. Yapanlar da zengin oluyor.

Bütün bu aletlerin üzerinde çalışan şey de yazılım. Yazılım olmadan alet saçma birşey oluyor. Bu durumda da her alet için bir yazılım gerekli. İşte bu yüzden yazılım firmaları çok büyük ve büyük olmaya devam edecekler.

Ama sadece yazılımla da dev olunmaz. Yazılım için gerekli donanımı da üretip beraberinde satmak daha önemli ve değer arttırıcıdır. Yani Apple’ın yaptığı gibi.

Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s