Bebek Telsizi

Bebekler, dünyanın en tatlı varlıklarıdır. Onların hayatınızda yer alması, bütün düzeninizin değişmesine yol açtığı gibi aynı zamanda dünyanın en büyük mutluluklarını da beraberinde getirirler. Ama elbette bakımları çok zordur ve çok çeşitli alet edevat gerektirir.

Bunlardan bir tanesi de bebek telsizidir. Bebek telsizi, eğer bebek sizinle aynı odada uyumuyorsa, gece uyanıp ağladığında, size haber veren önemli bir araçtır. Bu araç sayesinde başka bir odada uyuyan bebeğiniz ne yapıyor, oynuyor mu, ağlıyor mu, size haber veren bir araçtır. Kimisi ses yüksekliği ile çalışırken, kimi modeller de video bağlantısı da mümkündür. Yeni bebeği olan aileler için de vazgeçilmez bir araç olan bebek telsizi, önemli bir araç olduğu için, bebek ürünleri üreten üreticiler içinde oldukça iyi bir kazanç kapısıdır.

Telsizler aslında çok da komplike olmayan devrelerdir. Şehirde bulunan her hangi bir elektronik pazarına gittiğinizde, ses iletimi için, hem ucuz hem de envayi çeşit devre bulmak olasıdır. (Ankara’da konya sokak, istanbul da doğu han). Bu devreler, parasal anlamda çok da pahallı değildir. Ne kadar derseniz, herhalde 20 tl’den fazlasını harcamazsınız bu devreler için. Alıp, bir tane bebeğin odasına, bir tane de yatak odasına koydunuz mu, bebek ne yapıyor’u çok kolay duyabilir ve gereğini yapabilirsiniz. Bu aletler çocuk mağazalarında da var ama fahiş fiyatlara…

En son bebek telsizi için bebek mağazalarını dolaştığımda, çok çeşitli markaların, çok çeşitli telsizlerine rastladım ama fiyatları oldukça fahiş sayılabilirdi: 200 Tl altında  bebek telsizi neredeyse yok gibiyken, 400 TL’ye kadar çıkan fiyatlara söz konusuydu. Devrenin ne olduğunu ve fiyatını bildiğimden bu para elbette anlamsız ve soyguncu geldi. Doğal olarak almadım.  Almam da. Gider iki devre alır işimi çözebilirim ne de olsa.  Ama herkes, elektronik konusunda elbette bilgi sahibi olmayabilir, özellikle uzmanlık alanında değilse. Ve gidip bu kadar parayı boşu boşuna verebilir. Ama bir yandan da 21.yy ve teknolojileri de söz konusu elbette.

Mesela Android telefonların bu konuda bir çözümü var. Android uygulamaları için en verimli ve geniş alan şu sıralar google play gibi gözüküyor. (Google’a google play yazarsanız, google play store karşınıza çıkacaktır.) Ben de bunu bilerek, google play’e “baby care” kelimesini girdim. Karşıma çıkan sonuçların doğrultusunda şunu direkt söyleyebilirim ki, gidip 300-400 tl gibi bir parayı enayice verip, bebek telsizi alıp soyulmaya gerek yok.  Çok güzel bir uygulama var. Adı: Baby Monitor and Alarm. Bu uygulama eğer evde bir android bazlı telefon varsa rahatlıkla çalışabilecek bir durumda.

Ne yapıyor bu uygulama: Android telefonu, bebeğin odasına bırakıyorsunuz (uygulama açık bir biçimde). Eğer odada ses seviyesi sizin ayarladığınız seviyeyi geçiyorsa (ki bebek ağladığında bu seviye rahatlıkla geçiliyor), telefon otomatik olarak,  numarasını verdiğiniz diğer telefonu arıyor. Diğer telefonda elbette ebeveynlerin yanında olduğu için, çaldığında hemen müdahale edilebiliyor. Yani, tıpkı bebek telsizi gibi çalışıyor.  Fiyatı ise 3 dolar. Yani 6 liradan biraz az. 300-400 Tl nerede, 6 lira nerede.

By Ufuk Tolga Savas on Google+

Reklamlar

4 Comments

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s