Canı Sıkılana Çareler

Can sıkıntısı, herkezin başına gelen bir durumdur. Sıkılabiliriz, gerek başımıza gelenlerden, gerekse sebepsiz yere. Bu durumun tek çaresi bişeyler yapmak, kendini bişeylere vermektir. Boşta kalmamak önemidir.

Eğer can sıkıntısının bir sebebi varsa, bu sebebin üzerine gitmek, altında ezilmemek ve çaresini bulmak lazımdır ama sıkıntı sebepsiz ise o zaman sizlere bazı önerilerim var.

Her zaman yapılabilecek birşeyler vardır. Sadece yaratıcılığı kullanmak gerekir. Kendi deyimimle başına iş açmak ve açılan bu işin altından kalkmak….

Canı sıkılanlar için önerilerim şunlar:

  1. Kendinize bir blog açın. Blog açmak ve kullanmak hayatınızda çok geçmeden yer edinmeye başlayacaktır. Hiç zor bir iş değildir ve ayrıca bedavadır. Blogger, wordpress, tumblr’den bir blog alın. İlk işiniz bu bloğu nasıl kullanacağınızı, hangi konuya odaklanacağınızı bulmak için kafa yormak olacaktır. Hangi konu ile ilgili yazacağınızı bulduktan sonrada, bloğunuzun adını ve tasarımınızı belirlemeniz gerekecektir. Hiç korkmayın, zira blog siteleri, bu durumlar için son derece kullanımı kolay ve adım adım takip etmeniz ile gerçekleştirebileceğiniz yapılanmaları sunuyorlar. Ardından da, yazacağınız konu üzerinde düşünmek, okumak, izlemek gerekiyor ki, bu da hayatınızda önemli bir yer kaplayacaktır. Yazınızı oluşturup yayınladıktan sonrada, sosyal medyada paylaşmanız, yazınızın okunması için yeterli kişiye ulaşacaktır. Siz de gelen yorumları gördükçe mutlu olacaksınız.
  2. 1000 parçalı puzzle yapın. Bu da çok kolay bir biçimde, gideceğiniz herhangi bir kitapçı ya da kırtasiyeden alabileceğiniz ve en azından hayatınızın 3-5 gününü size geçirtecek bir uğraştır. Çok pahallı da değildir. Bitirdiğinizde, onu çerçeveletip duvarınıza asın. Sonra da yeni bir puzzle alıp devam edin. Bu sizi en az bir ay oylar ama sonrası konusunda garanti vermemem.
  3. Yemek olayıyla ilgilenin. İnternette yığınla tarif var. Hem de her coğrafi bölgenin mutfaklarına ilişkin. You tube’de ne nasıl yapılır videoları var. Bunları izleyin. Sonra gidin bir alış veriş merkezine kendinize bir şef bıçağı alın. Yine aynı alış veriş merkezinde muhtemelen olan büyük marketlere girin ve deneyeceğiniz yemek için malzemeleri alın. Evinize gelince de bu yemekleri yapmaya başlayın. Yaparken adım adım fotolarını çekin, bittiğinde de foto çekin hatta çağırdığınız arkadaşlarınızla beraber yemeği yerken, mutlu ve hoş anlarınızı kaydedin.  Bunları bloğunuzda ve hemen arkasından sosyal medya da yayınlayın. Takipçileriniz olmaya başlayacak ve bu sayede bu işe bayağı sarmaya başlayacaksınız. Hayatınızı doldurmaya başlayacak.
  4. Mutfak sizin uzaksa, kendinize ve evinize yayar getirecek küçük aletler yapmayı deneyin. Yine aynı şekilde ne nasıl yapılır videoları ve tutorialları internette mevcuttur. mesela evinizin elektrik enerjisine katkı saylayacak güneş panelleri yapın, takın, kullanın. Bunların nasıl yapıldığı ile ilgili her türlü ders ve video internette mevcut. Yapmaya başladığını aleti inşa ederken adım adım fotolarını çekin, bloğunuzda ve sosyal medyada yayınlayın. Mutlaka takipçileriniz olacak ve sizi soru yağmuruna tutmaya başlayacaktır. Bu d size yaşam enerjisi verecektir.
  5.  Sanatın herhangi bir dalıyla ilgili bir kursa gidip, elde ettiklerinizi kullanmaya ve yaymaya başlayın. Ortalıkta her alanda kurs var; ebru, resim, desen, seramik ve yazarlık kursları… Bu kurslara gittiğinizde hem yeni arkadaşlarınız olacak, hem de bu kurstan elde ettiklerinizi uygulamaya başladığınızda yanınızda yol arkadaşları edineceksiniz. Sosyalleşeceksiniz ve merakınız arttığı için, diğer kurslara da gidecek, hem kabiliyetlerinizi arttıracak hem de tonla arkadaş elde edeceksiniz.
  6. Küçük bir el kamerası alıp, kendinize bir konu belirleyip, konuya ilişkin görüntüler çekmek, konuya ilişkin insanlarla röportajlar yapmak ve bunlar youtube üzerinden ve sosyal medya üzerinden yayımlamak, takipçilerinizin olmasını sağlayacak, hayatınıza bir amaç verecektir. Bu süreç içinde video kurgu kurslarına gidip, güzel bir belgesel yapmak için gerekli alt yapıyı sağlayacak, hatta yaptığınız belgeselleri, trt belgesel, national geographic, discovery gibi kanallara satıp gelir bile elde edebilirsiniz. Bunun için tavsiyem, yerel konuları ele almanızdır, zira, dünya herkezin bildiği şeylerle değil, bilinmeyenlerle ilgileniyor. Mesela konu olarak, eğe sahilleri, yaşayanları, balıkçılık, turizm gibi bir belgesel hazırlayıp, “ege” adı altında sunmanız çok cazip olabilir.
  7. Müzik yapın. Bunun için internette bir yığın program ve piyasada kurslar var. E çocukluğumuzdan bu yana da müzik dinliyoruz. Yeteneğiniz de varsa ne duruyorsunuz. Açın interneti, bulduğunuz programı ve bu programda nasıl müzik yapılır derslerini incelemey başlayın. Öğrendikten sonra bireysel birikiminizle müzik yapın. Yayınlayın. Hatta orada da kalmayıp, müzik firmalarına ve müzik alanındaki insanlara yaptığınız demoları gönderin. Ama tek tavsiyem sıradan olmayın. Herkezin aynı şeyleri yaptığı bu dünyada, sıradanlıkla bir yere gidilmez. Tavsiyem, eklektik müziği deneyin. Konuyla ilgili Fatih Akın’ın güzel bir belgeseli var you tube’da izleyin. Link şu: http://youtu.be/qRyQrabWFdE. Anlarsınız izleyince.

Uzun lafın kısası, sıkılanlar yukarıda saydığım ve saymadığım şeyleri yaparak hayatlarına bir anlam katabilir ve hatta bunlardan para bile kazanabilirler. Aslında hiç zor değil. Bunlar çoğu kişinin aklına bile gelmiyor ama gelenlerde olayı alıp götürüyor. Tek önemli nokta, bir şey yapmak ve onu sonuna kadar götürmektir. Götürünce ve geriye dönüp bakınca, geçmişte ne kadar uzun süre salak salak oturmuşum bile diyebilirsiniz.

Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s