QR Code: Nedir Öğrenelim, Karşılaşınca Aval Aval Bakmayalım.

QR code nedir, ne değildir?QR code yanda gördüğünüz şeydir. Ürünlerin üzerindeki bar code’lar gibi birşeydir. Ama bar codelar sadece sayı içerirler, yazar kasalarlar da bunu okur marketlerde ve buna göre fiyatı çıkar. Yanda gördüğünüz QR code ise içinde harf de barındırabilen bir yapıdır ve bu durumdan dolayı pek çok şeye yarar.

Karşılaşacağınız yerler:

Mesela son dönemlerde sinema afişlerinde, filimlerin altında bu kodları görebilirsiniz. Neye mi yarar. Sokakta gördüğünüz bir film afişine, cep telefonunuzu yaklaştırır, kodu okutur ve bu kodla, o filmin fragmanını izler, beğenirseniz hemen cep telefonunuzdan o filme bilet alabilirsiniz.

Sol alt tarafta qr code’u görebilirsiniz. Yine aynı şekilde, konserdir, tiyatrodur ve bunun gibi pek çok etkinlik afişlerinde çok yakın bir gelecekte kullanılmaya başlayacak memlekette.

Nasıl mı çalışıyor? Bu görsel kod aslında, cep telefonunuz tarafından tercüme edildiğinde, harfler ve sayılar dizisi elde ediliyor. Mesela harf dizisi şöyle olabiliyor: “Seni seviyorum”, telefon bunu tercüme edebiliyor ya da “http://www.cinebonus.com.tr”… Yani bir link. Telefonunuz bunun bir link olduğunu fark edebilecek kadar akıllı olduğu için, bu linki görür görmez, “internete bağlanayım mı abla?” sorusunu yapıştırıyor ve siz evet derseniz, internete cepten girip, verilen adrese ulaştırılıyorsunuz. Artık o ulaşılan web sitesinde ne varsa sizin kullanımınıza kalmış.

Kart vizitinize böyle bir internet bağlantısı ekleyebilirsiniz. Ne de olsa küçücük karta çok az şey sığıyor ama QR code bağlantısı ile bütün interneti kullanabiliyorsunuz.

Şimdi internetde karşılaştım yukarıdaki görüntüyle. Mezar taşında da QR kod var. İsteyen telefonunu yaklaştırıp, kişilerin kim olduğunu, hayat hikayelerini ve hayatı boyunca çekilmiş bütün fotolara ulaşabiliyor. İlginç bir kullanım şekli.

Mesela Kore’de müzelerde görmüştüm. Şu an görselini bulamıyorum ama, gezdiğimiz bir seramik müzesinde, (tıpkı bizim Anadolu Medeniyetleri gibi bir Müze), camın içinde buluntu altında bir kağıda basılmış kısa açıklama yanında da QR code. Müzede de wi fi var. Yaklaştırdım telefonu merak ettiğim bir nesnenin QR code’una, o nesnenin sayfalar dolusu seceresini gördüm. Müze hazırlamış koymuş internete. Bunları da yakın zamanda müzelerimizde  kullanırlar umarım. (belki de kullanıyorlardır da benim haberim yoktur. Bilemiyorum).

Her neyse lafı fazla uzatmayayım. Telefonlardan internete girmek kolaydır. Oturursunuz bir yere, açarsınız telefonunuzu ve web adresini yazar girersiniz. Bu süreç içinde en zor olanı da adresi yazma kısmıdır. Küçücük tuşlar, basarsınız yan harfi algılamış, falan filan. Derdiniz de sokakta dolaşırken gördüğünüz bir film hakkında bilgiye ulaşmak ise internette iki saat o sayfadan bu sayfaya yönlendirilir durursunuz. Hedefe varmak usandırıcı olur. Ama olayın afişinin altında böyle bir code varsa, mühtemelen o kod, gördüğünüz afişin direk bağlantısıdır ve sizi hiç adres bile yazmaya, telefonunuzun klavyesi ile boğuşmaya sokmadan hedefe ulaştırır. Bu bir anlamda sokağın internete bulaşması olarak özetlenebilir.

İnternette bir adres vereyim size. O adreste, boşluğa ne yazmak isterseniz yazıyorsunuz yanında “generate” tuşu var. Basın hemen yazdığınızın QR codu gelsin. Mesela yazının girişindeki QR codunu ordan yaptım, aldım. Adres şu: http://qrcode.kaywa.com/  Hadi herkeze iyi oynamalar.

http://qrcode.kaywa.com/

Reklamlar

Yorumlarınızı Bekliyorum...

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s